LTC4002ES8-8.4#TRPBF
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
LTC4002ES8-8.4#TRPBF
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Battery Chargers
Product Status : Active
Current - Charging : Constant - Programmable
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
Fault Protection : -
Number of Cells : 2
Supplier Device Package : 8-SO
Battery Pack Voltage : 8.4V
Mfr : Analog Devices Inc.
Programmable Features : Timer
Battery Chemistry : Lithium Ion
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Interface : -
Charge Current - Max : -
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Max) : 22V